Biuro nieruchomości » Strona główna › Condohotel - pomysł na inwestycję
Typ oferty:
Typ nieruchomości:
Miejscowość:
Pow.: do
Cena: 
 

Condohotel - pomysł na inwestycję

W Polsce rośnie popularność projektów inwestycyjnych typu „condohotel”. Niosą one możliwość osiągania zysków na poziomie 7 - 10% rocznie, co więcej może być gwarantowane wieloletnią umową.

Condo - co to właściwie jest?

„Condohotel” oraz „aparthotel” to nazwy relatywnie nowego w Polsce, a znanego od wielu lat na zachodzie, sposobu inwestowania w nieruchomości. W skrócie system polega na zakupie prawa własności do apartamentu w hotelu zarządzanego przez wyspecjalizowaną firmę. Owa firma podpisuje z nabywcą wieloletnią umowę najmu oferując często z góry określony poziom czynszu. Taka forma zdywersyfikowania portfela inwestycyjnego celem pomnażania kapitału zyskuje w Polsce coraz większą popularność. 

Dochód, jaki można osiągnąć jest wyższy od oferowany przez lokaty lub przeciętne mieszkanie przeznaczone pod wynajem. Nie ma też w tym wypadku problemu z trudnymi lokatorami niepłacącymi czynszu. Co rocznie rozpoczyna się budowę ok. 10 - 20 obiektów typu „condohotel” czy „aparthotel” w polskich kurortach wakacyjnych. Oprócz tego wznoszone są także budynki, w których można kupić pojedynczy apartament jak i pokój, jednak sam budynek nie jest zorganizowany na zasadzie hotelu (wynajem trzeba zaplanować we własnym zakresie, czy też znaleźć firmę, która zajmie się tym oczywiście za odpowiednim wynagrodzeniem).

Koszt pokoju / apartamentu nad morzem

Przykładowo pokój w trzygwiazdkowym hotelu we Władysławowie to wydatek ok. 168 tys. zł netto. Gwarantowany roczny przychód z najmu takiego pokoju hotelowego wynosi 16,8 tys. zł netto (po uwzględnieniu ryczałtu od przychodów z najmu daje to 9,15% wartości nieruchomości). Wyposażenie jest wliczone w cenę apartamentu. Tak wysoka stopa zwrotu możemy uzyskać tylko w przypadku rezygnacji z opcji korzystania z pokoju hotelowego na własne potrzeby. Nad polskim morzem możliwe jest również kupno na własność luksusowego apartamentu w pięciogwiazdkowym hotelu np. w Kołobrzegu. Lokal tego typu to wydatek rzędu 350 tys. zł netto, podczas gdy gwarantowany roczny przychód z najmu wynosi 24 tys. zł netto (rentowność blisko 6,9%, a po uwzględnieniu ryczałtu od przychodów z najmu 6,3%). Dodatkowym plusem jest dedykowana dla właściciela możliwość spędzenia wakacji w apartamencie.

A wygląda sprawa w górach i na Mazurach?

W górach gdzie sezon trwa dłużej, można na przykład stać się właścicielem pokoju hotelowego w budynku o wysokim standardzie położonym w Szklarskiej Porębie. Najtańszy lokal kosztuje ok 255 tys. zł netto. Gwarantowany czynsz najmu przez dwa lata wynosi rocznie około 17,8 tys. zł netto (rentowność blisko 7%, po uwzględnieniu ryczałtu 6,41%). Apartamenty, o ustalonej na wstępie stopie zwrotu, oferuje także jedna z inwestycji w Ostródzie. Prawo własności do kompletnie wyposażonego pokoju hotelowego kosztuje tu min. 257 tys. zł netto. Gwarantowany przychód z trzyletniej umowy najmu, to w kolejnych latach odpowiednio: 7,5%, 8,5% i 9% wartości nieruchomości (po uwzględnieniu ryczałtu od przychodów z najmu: 6,86%, 7,78% i 8,24%). Oznacza to, że nominalnie w ciągu trzech lat nabywca apartamentu odzyska 22,88% wartości zainwestowanego kapitału (przyjmując opodatkowanie ryczałtem). Po trzy letnim okresie gwarantowanego czynszu właściciel będzie osiągał zyski wprost proporcjonalnie do osiąganych przez hotel.

Ważne

Zasady „condohotel”/„aparthotel”:
• System polega na zakupie prawa własności do apartamentu w hotelu;
• Kupując lokal nabywca staje się jego właścicielem i wpisany zostaje do księdze wieczystej;
• Operator hotelu podpisuje z nabywcą wieloletnią umowę najmu oferując często z góry określony poziom czynszu, gwarantowany zysk;
• Rezygnując z pobytu we własnym apartamencie można osiągnąć wyższą rentowność -inwestycji;
• Zazwyczaj koszty związane z remontami, utrzymaniem i eksploatacją pokoju hotelowego pokrywa zarządca;
• Po stronie właściciela pozostaje za to koszt ubezpieczenia lokalu;
• Od zysków z wynajmu należy uiścić podatek: osoba fizyczna w formie ryczałtu od przychodów (8,5%) lub na zasadach ogólnych (18 i 32% dochodu), prowadzący działalność na zasadach ogólnych lub 19% od dochodu;
• Od ceny nabycia brutto apartamentu możliwe jest uzyskanie zwrotu podatku VAT.