Przechadzając się po polskich miastach, często można natknąć się na stare magazyny czy opustoszałe fabryki. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie przypuszczałby, że tego rodzaju obiekty zyskają drugie życie. Dziś coraz częściej przerabia się je na lofty, czyli modne mieszkania w stylu przemysłowym.

Początkowo lofty cieszyły się zainteresowaniem przede wszystkim wśród zubożałych artystów, których nie było stać na wynajem innego mieszkania. Dziś ceny, jakie osiągają lofty sprawiają, że często są one droższe od przeciętnego mieszkania w bloku. Moda na mieszkanie w loftach wywodzi się z USA, gdzie w latach 60tych tego rodzaju mieszkania robiły istną furorę. Później trend ten ogarnął również Europę Zachodnią, w ostatnim czasie dotarł również do Polski.

Pierwszy nowoczesny loft w naszym kraju urządzono w 2002 r., a więc zaledwie dziesięć lat temu na terenie Zakładów Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały” w Bytomiu. Najłatwiej można to zauważyć, obserwując rosnące ceny tego rodzaju nieruchomości. Od czasu urządzenia loftu w Bytomiu ceny tego rodzaju obiektów wzrosły od 1800 zł do 20 tys. zł. Właśnie tyle kosztują obecnie najatrakcyjniejsze lofty. Co takiego niezwykłego mają w sobie lofty, że jesteśmy gotowi tak dużo za nie płacić? Przede wszystkim dużą, otwartą przestrzeń, których brakuje w niewielkich, kompaktowych mieszkaniach w blokach. Co więcej, lofty mają też wyjątkowy charakter, który w połączeniu z umiejętną aranżacją sprawia, że prezentują się niebanalnie. Łączą w sobie nowoczesne akcenty z klimatem dawnych lat, którego próżno szukać w realizacjach współczesnych architektów. Osoby, które cenią sobie we wnętrzach oryginalny wystrój z pewnością będą usatysfakcjonowane. Rosnąca popularność loftów sprawia, że coraz więcej obiektów przemysłowych jest na nie przekształcana. Wykorzystuje się w tym celu stare fabryki, magazyny i koszary. W większości miast można znaleźć tego rodzaju obiekty. Są ulokowane wszędzie tam, gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu kwitł przemysł, a więc między innymi w Warszawie, Żyrardowie, Łodzi, Warszawie, czy w Gliwicach. Przekształcanie ich na bezpośrednio mieszkania to dla nich szansa na odrodzenie. Chętnych na zakup tego rodzaju lokali nie brakuje. Zyskuje na tym również architektura miast. Obiekty przemysłowe, które do tej pory szpeciły chociażby Łódź, teraz są jej chlubą.

©2022 Kancelaria Nieruchomości Lordbud. Powered: GaleoGrupa.pl