Biuro nieruchomości » Strona główna › Nieruchomości jako lokata kapitału
Typ oferty:
Typ nieruchomości:
Miejscowość:
Pow.: do
Cena: 
 

Nieruchomości jako lokata kapitału

Już od dawna nieruchomości w większych miastach są uznawane za jedną z najbezpieczniejszych i najpewniejszych lokat kapitału. Kupno domu czy mieszkania praktycznie zawsze okazuje się opłacalne, z tym że w niektórych przypadkach na zysk trzeba poczekać nieco dłużej niż w innych.

Aby ograniczyć ryzyko związane z inwestycją w nieruchomości i jak najbardziej skrócić okres oczekiwania na zwrot kapitału, powinniśmy starannie wybrać nieruchomość do kupna, opierając się przy tym na aktualnych trendach na rynku nieruchomości i na opiniach specjalistów z tej branży.

Przede wszystkim powinniśmy upewnić się, że inwestycja w nieruchomości rzeczywiście jest najlepszą możliwą opcją i dom, czy mieszkanie to właśnie najkorzystniejsza lokata kapitału. Najłatwiej po prostu sprawdzić oprocentowanie lokat bankowych, czy kont oszczędnościowych. Zyski okażą się raczej mizerne – to dobre rozwiązanie, gdy chcemy ochronić swoje pieniądze przed inflacją, ale nie gdy chcemy je pomnożyć. Sporą popularnością wśród prywatnych inwestorów cieszy się gra na giełdzie, jednak wiąże się z nią spore ryzyko, a na to nie każdy jest gotowy. Tymczasem kupno nieruchomości to stosunkowo bezpieczna inwestycja, która przy starannym doborze nieruchomości jest w stanie generować naprawdę spore zyski.

Opcja dla tych, którzy chcą szybko zarobić to kupno nieruchomości do wynajęcia. Najłatwiej zyskać na nim, kupując mieszkanie położone w dużym mieście lub w pobliżu ośrodków akademickich. Obecnie w cenie są chociażby Kraków, Wrocław, Poznań, czy Gdańsk. Kupując dobrze ulokowane mieszkanie w jednym z tych miasta, to znaczy położone w centrum, w pobliżu uczelni lub gwarantujący dobry dojazd w te miejsca, raczej nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem najemcy. Atrakcyjną nieruchomość daje nam również realne szanse na podwyższenie ceny wynajmu. Postarajmy się jednak nie przesadzić, tak by już na wstępie nie odstraszyć potencjalnych najemców.

Jeśli finansujemy zakup nieruchomości ze środków pozyskanych z kredytu, musimy starannie wykalkulować wysokość czynszu tak, by inwestycja była dla nas opłacalna. Pieniądze, które pobieramy co miesiąc od lokatorów w ramach czynszu, w najbardziej optymistycznym scenariuszu powinny wystarczać na pokrycie miesięcznej raty kredytu oraz dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości. W ten sposób jako właściciele lokalu nie będziemy ponosili praktycznie żadnych kosztów, a ewentualne nadwyżki będą stanowiły dla nas czysty zysk. Co więcej, po upływie okresu kredytowania i spłacie wszystkich należności, uzyskamy mieszkanie wolne od jakichkolwiek finansowych zobowiązań.

Z drugiej strony musimy mieć na uwadze, że kupując lokal pod wynajem i traktując czynsz jako jedyne środki na spłatę kolejnych rat, sporo ryzykujemy. Mimo wszystko niewielu właścicielom udaje się wynająć swój lokal za kwotę pozwalającą na pokrycie wszystkich wydatków związanych ze spłatą miesięcznych rat i dodatkowych zobowiązań wynikających z bieżącej eksploatacji. Znalezienie bezproblemowych najemców również nie jest proste. Zdarza się, że z dnia na dzień lokatorzy decydują się na wyprowadzkę, przez co właściciel zostaje bez środków na spłatę kolejnych rat. Co więcej, najemcy mają zazwyczaj pewne oczekiwania wobec właściciela, polegające chociażby na dokonywaniu bieżących napraw i remontów. Należy uwzględnić tego rodzaju wydatki w swoich obliczeniach, które mają nam pomóc o ocenie opłacalności inwestycji. Inaczej może nas spotkać bardzo przykra niespodzianka. Do stałych kosztów, które ponosi praktycznie każdy właściciel nieruchomości należy też podatek od wynajmu oraz podatek od nieruchomości.

Praktyka pokazuje zatem, że kupując nieruchomość pod wynajem, nie możemy liczyć wyłącznie na korzyści z tym związane, ale musimy ponieść także pewne wydatki, które ujemnie wpływają na rentowność całej inwestycji. Mimo tego specjaliści cały czas przekonują, że kupno nieruchomości należy do najbardziej opłacalnych i najpewniejszych lokat kapitału. Kupując mieszkanie, możemy być niemal pewni, że lokal zarobi co najmniej na siebie, a prawdopodobnie przyniesie nam również spory zysk.